Internetový týdeník o kultuře
a společnosti od r. 1998
Kontakt na redakci
babocka@vram.cz
Babočka str. 1
CELO-
STRÁNKOVÉ
ČTENÍ

Hana Skoumalová

Neviděli jsme se celá léta. Od devadesátých let měla v Bystrci butik, pořádala módní přehlídky a já o ní psával do tehdy začínající Babočky. HASKO, pokud si vzpomínáte. Pak se mnohé zašmodrchalo a změnilo a my jsme se ztratili. Ale Brno je maloučké a tak jsme se zase potkali. Tentokrát měla krátkou výstavu svých obrazů společně s dalšími umělci v domě U tří knížat nazvanou Art For You, tak krátkou, že skončila sotva začala. Do módy však dělá dál, nyní má butik na Pekařské hned proti Anně, jen značka HASKO je ta tam. Hlásí se ke svému celému jménu.

„Jsou to snové krajiny, co jiného,“ odpověděla mi. „Vždyť sny jsou to nejkrásnější, co míváme.“ S tím mohu jen souhlasit, i když mně, jako muži, se zdávají úplně jiné sny. Jenže do těch jejích snových krajin se dokáži také zahledět a zasnít, dokonce i když kolem mne klokotá ruch vernisáže. To mnohé napovídá. A že byla výstava krátká? To přece nevadí, znalci obrazy nekupují na výstavách, nýbrž v klidu v umělcově ateliéru, podobně jako oblečení také nikdo nekupuje na módní přehlídce. Obé si žádá klid, rozvahu a jasnou mysl.

Pak tam měla ještě pár obrázků s barevnými, pečlivě sladěnými ploškami, něco jako mozaiky. Inu, textilní výtvarnice se v ní nezapře. Potěšení bylo rozhodně na mé straně.

Vratislav Mlčoch (foto autor)